19 Eylül 2011 Pazartesi

BUGUN SIKINTIDAN ZEKA TESTİNE KAFAYI SARDIM:)

Bugün pek çalışaşım yok konsantrem sıfır:(( Bende uzun zamandan sonra zeka testlerine sardım yine:) sayısalcı olduğumdan sanırım IQ testleri çok zevkli geliyor tek sıkıntım çabuk sıkılmam oluyor sorulardan genelde oda İkizler burcunun verdiği acelecilik ve sabırsızlıktan sanırım :))
neyse efendim 2 yıldır çocuk gaylesinden zeka deformasyonuna uğradığımı sanıyordum ama testler bunun aksini söyleyince moral buldum yine benim sonuç 130 çıktı :)) (sölemesi ayıp % 2 lik sınıfa giriyormuşum)
denemek isteyenler için http://www.sinavonline.net/iq/iqtest1.asp bu linkten sorulara başlayabilirler IQ testi 1-2-3 diye kolaydan zora doğru artıyor:)) Can sıkıntısına birebir tavsiye ederim :))
Basit testen örnekleri aşağıda verdim:) Şuan Melih DUYAR'ın sitesinden aldığım hızlı okuma teknikerine çalışma çabalarım var evde klasörler beni bekliyor onla ilgili bilgiler edinince burda sizlerle severek püf noktalarını paylaşmaya çalışacağım:))

IQ nedir? Nasıl hesaplanır?

IQ bireylerin zekâ testinde sağladığı zekâ yaşını kronolojik (zamansal) yaşına bölüp çıkan sonucu 100 (yüz) ile çarparak elde edilen bir zekâ gelişim düzeyidir. Peki bütün bunlar ne anlama gelmektedir? IQ bize belli bir zekâ testindeki puanımızı kendi yaş-grubumuzdakilerle karşılaştırılmış biçimde göstermektedir. Testin 100 puanlık bir ortalama puanı ve 15 puanlık bir standart sapması vardır. Pekâlâ standart sapma ne anlama gelmektedir? Bu durum teste katılan kişi sayısının % 68´inin 85-115 arasında bir IQ değerine ulaşmış olduğunu gösterir. Üstelik katılan kişilerin yüzde 95´inin de 70-130 arasında bir değere ulaştığını gösterir. Eğer IQ puanınız 100 ise bu ne anlama gelir?

Bu (sizin yaşınızdaki!) kişilerin yarısının sizden daha yüksek puan aldığı anlamına gelir. Öbür yarısının ise sizden daha düşük puan aldığını gösterir. Diyelim ki sizin IQ puanınız 130. Bunun anlamı ne olacaktır? Bu sizin yaş grubunuzdakilerin %975’inin sizden daha düşük puan aldığı anlamına gelir. Demek ki yalnızca % 25’i sizden daha yüksek puan almıştır.

Bir IQ puanını şu yöntemle kolayca belirleyebilirsiniz:

Genel yetenekleri ölçen bir zekâ testindeki IQ puanı istatistiksel olarak elde edilmiş olan bir sayıdır. Bu IQ sayısı akademik (yani eğitimle edinilen) beceri ve bilgilerin elde edilmesi için kullanılabilen göreli ve karşılaştırmalı yetenekleri belirtmektedir. Her bireyin yüzlerce belli zihinsel yeteneği vardır. Bu yeteneklerin kimileri tam olarak ölçülebilir. Bu ölçümlerin bir bölümü bir bireyin akademik zihinsel başarılarını güvenilir biçimde önceden tahmin edebilir. Her ne kadar bir IQ testi bir insanın zihinsel yeteneklerinin sadece birkaçını ölçerse de bu az sayıdaki yeteneklerden değerli bir ölçüm çıkarılabilir. Zira onların çok sayıdaki başka insani yeteneklerle ilişkisi olumlu şekilde ve yüksek derecededir. Bu yeteneklerden birindeki yüksek puanınız ölçülmemiş olan yeteneklerinizin de o kadar yüksek olacağının güçlü bir kanıtıdır.

Aşağıdaki ifadeler aynı teste katılmış olan kimselerin IQ puanları bağlamında istatistiksel olarak doğrudur.

100 puanlık bir IQ teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 50´sinden daha yüksektir.
110 puanlık bir IQ teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 75´inden daha yüksektir.

120 puanlık bir IQ teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 93´ünden daha yüksektir.
geldik
130 puanlık bir IQ teste katılmış olan bütün kişilerin yüzde 98´inden daha yüksektir.
[1] Bir kimsenin kendi IQ puanını öğrenmek istemesinin başlıca nedenlerinden biri kendi olası akademik potansiyelinin bağımsız ve nesnel (objektif) bir portresini görebilmektir. Şayet IQ puanınız yüksek ise siz bu bilgiyi şu anda kendinize pek güvenmiyorsanız bile birtakım öğrenim olanaklarına kolayca kavuşabilmek için kullanabilirsiniz. Ve gene şayet IQ puanınız düşük ise bu bilgiyi kendinize-sahip olduğunuzu düşündüğünüz zaman ve gösterebileceğiniz çabayı göz önünde tutarak-gerçekçi öğrenim hedefleri belirlemek amacıyla kullanabilirsiniz.
Önemli Not: Şurası akıldan çıkarılmamalıdır ki bir IQ testi insani yeteneklerin müzik sanat coşkusal dengelilik bedensel koordinasyon ya da ruhsal (tinsel) düzey gibi-pek çok türünü ölçmez. Yüksek bir IQ puanı bir kimsenin mutlu olacağının esenlikle yaşayacağının ya da tinsel (ruhsal) yücelmeye ereceğinin garantisi değildir. Aynı şekilde düşük bir IQ puanı da o kimsenin parasal ruhsal ya da ahlaki açılardan başarısız olacağı anlamına gelmez.
Yaşamın her kesitinde yüksek IQ puanlı kişilere rastlanabilir. Aynı şekilde doktorlar mühendisler gibi geleneksel olarak paye verile gelmiş gruplar içinde IQ puanları sadece normal düzeyde bir zekâya sahip olduklarını gösteren kişilere de rastlanabilir. Hemen hemen bütün sıradan insani işler (görevler) bir insanın sadece 50 ya da daha yüksek bir IQ düzeyine sahip olmasını gerektirir. (Bütün insanların %75´inin IQ´su 50 ya da biraz daha üzerinde bir düzeydedir). Yalnız şu var ki IQ puanı 50 olan bir bireyin öğrenimde başarı sağlayabilmesi ancak özel öğretim yöntemleri sayesinde ve daha çok zaman harcanmasıyla mümkündür.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder