28 Ağustos 2012 Salı

PIRLANTA SERTİFİKASI NEDEN ÖNEMLİDİR


Pırlanta, elmasın kesilmesiyle ortaya çıkan değerli bir taştır. Elmas, çok uzun ve zorlu yolculuğu sonucu yeryüzüne çıkar. Çok detaylı aramalar sonucu bulunan elmaslar, bu işin ustaları tarafından belli işlemlerden geçirilirler ve sonunda pırlanta yüzük, pırlanta tektaş olarak karşımıza gelirler.
Dünya üzerindeki en değerli taşlar olan elmaslar ve pırlantalar, satın alınırken çok dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Pırlantanın değerini belirleyen ve dünyaca kabul gören kurallar vardır. Bu kurallar 5C olarak adlandırılır; color (renk), clarity (berraklık), carat (ağırlık), cut (kesim) ve certificate (sertifika) olarak sıralanır.
Sertifika, C’lerin içine sonradan eklenmiştir ve pırlantanızın dünya üzerinde kabul görmesi için gerekli bir belgedir. Bu sertifika, pırlantanızın kaliteli ve güvenilir olduğunu belgesidir. Bağımsız taşbilim enstitülerinde, işin uzmanları tarafından yapılan bazı deney ve gözlemler sonucu pırlantanız hakkında bir rapor oluşturulur ve bu rapora göre sertifika verilir.
Yukarıda sayılan 4C yani renk, berraklık, karat ve kesim konusunda uzman gemologlar inceleme yaparlar ve gözle görülmeyecek detayları inceleyerek pırlantanın değeri hakkında karar verirler.
Yuvarlak pırlantalar hakkında ayrıca verilen bir de kesim raporu bulunur. Raporların hazırlanmasında kullanılan teknik aletler, enstitülerin kalitesi sayesinde hiçbir yanılma payına izin vermiyor. Pırlanta alırken sertifikasız ürünler tercih etmemeye özen gösterin.

13 yorum:

 1. Lütfen okuyun arkadaşlar desteklerinizi bekliyorum
  http://www.cati-kati.net/2012/08/blogum-bugun-saldiriya-ugradi.html

  YanıtlaSil
 2. bencede sertifika çok önemli. sonuçta çok özel meblalar ödeniyor. sertifikalı ürün alalım içimizde rahat etsin dimi ama hediyeyagmuru@hotmail.com.tr

  YanıtlaSil
 3. satarkende sertifikalı satış daha karlı oluyor.
  tugce_tasgin@hotmail.com

  YanıtlaSil
 4. Ben bu tarz şeyleri hep sertifika veren yerlerden alıyorum, hem bir sorun olduğunda daha rahat çözüme ulaştırabiliyorsunuz. abakanermin@hotmail.com

  YanıtlaSil
 5. bence bu devirde sertifakasız hiç bişey alınmaz hele ki pırlanta mı asla! bilgiler için teşekkürler.
  intern.docc@gmail.com

  YanıtlaSil
 6. aldığımız ürürünün ne derecede kaliteli vede güvenli olduğu çok önemli bu konuda bilgilendirdiğiniz için çok tşk ederim
  mehpare01@gmail.com

  YanıtlaSil
 7. sertifika önemli sertifikasız ürün almak saçmalık

  YanıtlaSil
 8. bilgi için teşekkürler.Pırlanta gibi mücevherlerde sertifika gercekten önemli.Aklımda bulunacak

  hulyavolkan33@hotmail.com

  YanıtlaSil
 9. Hıc bılmıyordum cok faydalı bır yazı oldu ıyı kı okumusum tesekkurler.

  Pınar M.

  YanıtlaSil
 10. teşekkürler bilgi için

  sema_adnan06@hotmail.com

  YanıtlaSil
 11. satarken sertifikalı olması iyi oluyor
  emine_eminee@hotmail.com

  YanıtlaSil
 12. selam
  gaye semiz
  gaye1962@hotmail.com
  pırlanta alırken güvenmek çok önemli çünkü satmak için almıyorsun torunlarımıza bırakacağız

  YanıtlaSil
 13. Tektaşlar çok güzel görünüyolar :)

  YanıtlaSil