6 Ağustos 2015 Perşembe

Sağlıklı Bir Yaz Tatili İçin 8 Öneri ....

 
 
 
Yaz geldi, ısınan havayla birlikte çocuklar artık parklarda, bahçelerde ve sahillerde daha fazla vakit geçirmeye başladı. Açık havada vakit geçirmek elbette ki çok keyifli… Ama bazı kurallara uymak kaydıyla… Çünkü güneşten sıvı tüketimine, temizlikten kıyafet seçimine kadar birçok konu çocuklar için tehlike oluşturabiliyor. Çocukların yaz aylarını sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için özel önerilerde bulundu.
 
1- Bol su ve ayran içirin
 

Sıcak havanın etkisiyle daha fazla terleyen çocuklar sıvı kaybediyor. Dolayısıyla da su ihtiyaçları artıyor. Bu nedenle yaz aylarında çocuklarınıza daha fazla su içirin. Bebekler susuzluklarını ifade edemiyor. Küçük bebeğiniz varsa öğün aralarında mutlaka su teklif edin. Çocuklarınızın sıvı ihtiyacını çay, kola ve diğer yapay içeceklerle değil su, ayran gibi içeceklerle karşılayın.
 
2- Sebze ve meyveleri temiz suyla yıkayın
 

Yaz aylarında su ve besin hijyeni en çok üzerinde durulması gereken konulardan biri. Piknikte ya da plajda kaynağı bilinmeyen açık suların ve bunlarla yapılmış buzların kullanılması, bu sularla yıkanan sebze, meyvelerin tüketilmesi kusma, ishal ve sıvı kaybı ile seyreden hastalıklara davetiye çıkartıyor.
 
3- Yiyeceklerini dışarıda bekletmeyin
 

Yazın sütlü, yumurtalı ve tavuklu besinler çok daha kısa sürede ve kolaylıkla bozuluyor. Bu nedenle bu tip yiyecekleri dış ortamda bekletmeden hızlı bir şekilde tüketmek gerekiyor. Ayrıca açıkta satılan gıdalar ve açık büfelerde uzun süre sıcakta bekleyen yiyecekler de mikrop üremesi için uygun bir ortam haline geliyorlar.
 
4- Dondurma aldığınız yeri doğru seçin
 

Dondurma, çocukların en sevdiği yiyeceklerin başında geliyor. Aslında faydalı bir besin olan dondurma uygun şartlarda saklanmadığında besin zehirlenmesine neden olan en önemli faktörlerden biri haline geliyor. Bu nedenle emin olmadığınız yerlerden çocuğunuza asla dondurma almayın.
 
5- Bol giydirin, her gün duş aldırın
 

Yaz aylarında çocuklarınıza kıyafet seçerken dikkatli olmalısınız. İnce, pamuklu, bol ve açık renkli giysiler tercih edin. Zira kalın ve sıkı giysiler isilik, pişik, mantar oluşumuna katkıda bulunuyor. Bu tip sorunlardan korunmak için kıyafet seçiminin yanı sıra çocuğunuzu her gün, gerektiğinde ise günde birkaç defa sadece ılık suyla duş aldırın.
 
6- Güneşe kademeli olarak çıkartın
 

Kemik sağlığı ve bağışıklığın kuvvetlenmesinde büyük rol oynayan D vitaminin en büyük kaynağı güneş. Eksikliği durumunda çocuklarda kemik eğrilikleri ile seyreden raşitizm hastalığı ve sık enfeksiyonlar görülüyor. Ancak bu faydalarının yanı sıra güneş ışınlarının bir takım zararları da bulunuyor. Kanserojen etkisi olan güneş ışınları ayrıca ciltte lekelenme ve erken yaşlanma gibi sorunlara da sebep oluyor. Bu nedenle çocuğunuzun güneşe çıkacağı saatlere dikkat etmelisiniz. Kendini yenileyememiş uzmanlar 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe asla çıkartmayın diyorlar ancak buna katılmıyorum. Prof. Dr. Canan Karatay Hocamız (Dünya D vitamini konseyindeki tek Türk hocamız)Güneşe çıkacağı zaman diliminin güneşin dik geldiği saatlerde 20 dakika güneşlenmek gerektiğini söylüyor.
Büyük şehirlerimizde Güneşin faydalı ışını (UVB) sentezinin yeterli olamayabileceğini tahlillerde dvit düşükse  dışardan alınması gerektiğini de vurguluyor.
Eskiden sabah 11 den önce akşamda 16.00 dan sonra çıkıp güneşlenilirdi ki çoook yanlış kanserojen UVA ışınları o saatlerde aktif oluyor:( sonrada çocuklarımız okadar güneşlendi niye sık hasta oluyorlar diyoruz maalesef:))
 
7- Güneş koruyucu(zeytinyağı), şapka ve gözlüğü unutmayın
 

Ben önce koruyucu kremler kullanıyordum bebeğim ve büyük kızım için ancak içeriklerindeki koruyucu maddeler ve bir dolu kimyasalları okuyunca korktum açıkçası. sizlere tavsiyem yemediğiniz şeyleri çocuğunuzun cildine tatbik etmeyin. Ben havuzda veya denizde kızlarıma hakiki zeytinyağı sürüyorum çok memnunum:) 
 
8- Önlem almadan havuza sokmayın
 

Hijyen tedbirleri alınsa da havuzlardan hepatit A, cilt mantarı, üriner enfeksiyon, dış kulak yolu enfeksiyonu, konjonktivit gibi hastalıkların bulaşması mümkün. Bu nedenle eğer seçim yapma şansınız varsa denizi tercih edin. Deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra çocuğunuza mutlaka duş aldırın, havuza sokmadan önce ayaklarını mantara karşı özel solüsyonlu sularla yıkayın, yüzücü gözlüğü ve kulak tıpası kullandırın.
 

1 yorum:

 1. Paylaşımlarınız harika... ilgi ile takip ediyoruz. daha sık güncellenen paylaşımlar ile sitenizi devamının sürmesini tavsiye ediyorum.

  http://sanayitipicaymakinesi.com/
  http://www.remtamutfak.com/
  Çay Makinesi
  Çay Makinası

  YanıtlaSil