6 Ağustos 2015 Perşembe

Sağlıklı Bir Yaz Tatili İçin 8 Öneri ....

 
 
 
Yaz geldi, ısınan havayla birlikte çocuklar artık parklarda, bahçelerde ve sahillerde daha fazla vakit geçirmeye başladı. Açık havada vakit geçirmek elbette ki çok keyifli… Ama bazı kurallara uymak kaydıyla… Çünkü güneşten sıvı tüketimine, temizlikten kıyafet seçimine kadar birçok konu çocuklar için tehlike oluşturabiliyor. Çocukların yaz aylarını sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için özel önerilerde bulundu.
 
1- Bol su ve ayran içirin
 

Sıcak havanın etkisiyle daha fazla terleyen çocuklar sıvı kaybediyor. Dolayısıyla da su ihtiyaçları artıyor. Bu nedenle yaz aylarında çocuklarınıza daha fazla su içirin. Bebekler susuzluklarını ifade edemiyor. Küçük bebeğiniz varsa öğün aralarında mutlaka su teklif edin. Çocuklarınızın sıvı ihtiyacını çay, kola ve diğer yapay içeceklerle değil su, ayran gibi içeceklerle karşılayın.
 
2- Sebze ve meyveleri temiz suyla yıkayın
 

Yaz aylarında su ve besin hijyeni en çok üzerinde durulması gereken konulardan biri. Piknikte ya da plajda kaynağı bilinmeyen açık suların ve bunlarla yapılmış buzların kullanılması, bu sularla yıkanan sebze, meyvelerin tüketilmesi kusma, ishal ve sıvı kaybı ile seyreden hastalıklara davetiye çıkartıyor.
 
3- Yiyeceklerini dışarıda bekletmeyin
 

Yazın sütlü, yumurtalı ve tavuklu besinler çok daha kısa sürede ve kolaylıkla bozuluyor. Bu nedenle bu tip yiyecekleri dış ortamda bekletmeden hızlı bir şekilde tüketmek gerekiyor. Ayrıca açıkta satılan gıdalar ve açık büfelerde uzun süre sıcakta bekleyen yiyecekler de mikrop üremesi için uygun bir ortam haline geliyorlar.
 
4- Dondurma aldığınız yeri doğru seçin
 

Dondurma, çocukların en sevdiği yiyeceklerin başında geliyor. Aslında faydalı bir besin olan dondurma uygun şartlarda saklanmadığında besin zehirlenmesine neden olan en önemli faktörlerden biri haline geliyor. Bu nedenle emin olmadığınız yerlerden çocuğunuza asla dondurma almayın.
 
5- Bol giydirin, her gün duş aldırın
 

Yaz aylarında çocuklarınıza kıyafet seçerken dikkatli olmalısınız. İnce, pamuklu, bol ve açık renkli giysiler tercih edin. Zira kalın ve sıkı giysiler isilik, pişik, mantar oluşumuna katkıda bulunuyor. Bu tip sorunlardan korunmak için kıyafet seçiminin yanı sıra çocuğunuzu her gün, gerektiğinde ise günde birkaç defa sadece ılık suyla duş aldırın.
 
6- Güneşe kademeli olarak çıkartın
 

Kemik sağlığı ve bağışıklığın kuvvetlenmesinde büyük rol oynayan D vitaminin en büyük kaynağı güneş. Eksikliği durumunda çocuklarda kemik eğrilikleri ile seyreden raşitizm hastalığı ve sık enfeksiyonlar görülüyor. Ancak bu faydalarının yanı sıra güneş ışınlarının bir takım zararları da bulunuyor. Kanserojen etkisi olan güneş ışınları ayrıca ciltte lekelenme ve erken yaşlanma gibi sorunlara da sebep oluyor. Bu nedenle çocuğunuzun güneşe çıkacağı saatlere dikkat etmelisiniz. Kendini yenileyememiş uzmanlar 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe asla çıkartmayın diyorlar ancak buna katılmıyorum. Prof. Dr. Canan Karatay Hocamız (Dünya D vitamini konseyindeki tek Türk hocamız)Güneşe çıkacağı zaman diliminin güneşin dik geldiği saatlerde 20 dakika güneşlenmek gerektiğini söylüyor.
Büyük şehirlerimizde Güneşin faydalı ışını (UVB) sentezinin yeterli olamayabileceğini tahlillerde dvit düşükse  dışardan alınması gerektiğini de vurguluyor.
Eskiden sabah 11 den önce akşamda 16.00 dan sonra çıkıp güneşlenilirdi ki çoook yanlış kanserojen UVA ışınları o saatlerde aktif oluyor:( sonrada çocuklarımız okadar güneşlendi niye sık hasta oluyorlar diyoruz maalesef:))
 
7- Güneş koruyucu(zeytinyağı), şapka ve gözlüğü unutmayın
 

Ben önce koruyucu kremler kullanıyordum bebeğim ve büyük kızım için ancak içeriklerindeki koruyucu maddeler ve bir dolu kimyasalları okuyunca korktum açıkçası. sizlere tavsiyem yemediğiniz şeyleri çocuğunuzun cildine tatbik etmeyin. Ben havuzda veya denizde kızlarıma hakiki zeytinyağı sürüyorum çok memnunum:) 
 
8- Önlem almadan havuza sokmayın
 

Hijyen tedbirleri alınsa da havuzlardan hepatit A, cilt mantarı, üriner enfeksiyon, dış kulak yolu enfeksiyonu, konjonktivit gibi hastalıkların bulaşması mümkün. Bu nedenle eğer seçim yapma şansınız varsa denizi tercih edin. Deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra çocuğunuza mutlaka duş aldırın, havuza sokmadan önce ayaklarını mantara karşı özel solüsyonlu sularla yıkayın, yüzücü gözlüğü ve kulak tıpası kullandırın.
 

Demet Tuncer’den Yepyeni Program: ‘Bir Demet Anne’

          Artık panik yok! Bu anne hem çok tecrübeli, hem çok bilgili, hem de çok eğlenceli…Sesi ve oyunculuğuyla çok beğenilen Demet Tuncer’den annelere müthiş hizmet. Ünlü sanatçı, ‘annelik’ tecrübelerini Endemol Shine Türkiye çatısı altında, kısa videolarla ‘Bir Demet Anne’ adlı youtube kanalından paylaşmaya başladı.

3.5 yaşındaki kızı Ayza ile kamera karşısına geçen Tuncer, “Anne olduktan sonra bir kadının hayatı tamamen değişiyor.

Tanıdık tanımadık herkes, çocuğunuzu kucağınıza nasıl alacağınızdan tutun da sütünüzün miktarının artmasına kadar her konuya karışıyor, akıl veriyor. Oysa ki, en doğrusu, kişinin kendi tecrübesi. Gelin tecrübelerimizi birbirimizle paylaşalım” diyor.

O ÇANTA GERÇEKTEN GEREKLİ Mİ?
Tuncer’in kısa videolarının yayınlandığı ‘Bir Demet Anne’ de pratik, kullanışlı, herkesin uygulayabileceği ve tecrübeyle sabit bilgilere yer veriliyor.

Doğuma giderken yanınıza gerçekten o koca doğum çantasını almanız gerekiyor mu? En kullanışlı bebek arabası hangisi? Çocuk bu, yalan söyler tabii ki. Peki siz nasıl davranmalısınız? Evde astronot kostümü yapmak ister misiniz? Çocuğunuz tuvalet eğitiminde sorun mu çıkarıyor? Merak etmeyin onun da formülü var…

HAYAT KURTARAN BİLGİLER


Yüzde 100 tecrübe edilmiş bilgilerin paylaşıldığı, Uzman psikolog Kübra Güven Dirican’ın bilgilerinden faydalanılarak hazırlanan ‘Bir Demet Anne’ annelerin ya da anne adaylarının hayatını kolaylaştırıyor.
SİZ DE PAYLAŞIN


http://goo.gl/vkyOGD adresinden izleyebildiğiniz ‘Bir Demet Anne’ Youtube kanalında, siz de Demet Tuncer’e kendi tecrübelerinizi aktarabilir, Tuncer ve diğer anneler ya da anne adayları ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz

ÇOCUK OTO KOLTUĞU SEÇİMİNDE 10 KRİTİK NOKTA...

 
1. Avrupa Güvenlik Standardı’na (ECE sertifikası) uygun, onaylı koltukları tercih edin.

2. Çocuğun boyuna, kilosuna, yaşına ve kullanılan arabaya uygun koltuk seçin. Her oto koltuğunun kilo ve yaş sınırı farklı olabilir.

3. Koltuğun kaza anındaki darbe basıncını emen özel köpük malzemeye sahip olup olmadığını kontrol edin.

4. 5 noktalı emniyet kemeri olan oto koltuklarını seçin. Eski model oto koltukları çoğunlukla 3 noktalıdır ve 5 noktalılar kadar güvenli değildir.

5. Alacağınız oto koltuğunun arabanızın koltuğuyla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

6. Bebek oto koltuğunun araca en güvenli ve kolay şekilde monte edilmesini sağlayan ISOFIX (International Standard Organisation Fix) bağlantısı veya emniyet kemeri olup olmadığına dikkat edin.

7. Koltuğun ekstra baş, boyun güvenliği sağladığına ve yan destekleri bulunup bulunmadığına dikkat edin.

8. Oto koltuğu kumaşının terlemeyi aza indirgeyen teknik kumaşlardan ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin.

9. Çocuğunuzun konforu için oto koltuğunun yatış ve yükseklik pozisyonlarını inceleyin.

10. Çocuğu oto koltuğuna oturtup kaldıracak olan ebeveynler olduğu için, kendi açınızdan kullanım rahatlığına da dikkat edin.
 
Kaynak: Cosmoturk