5 Ekim 2015 Pazartesi

İNSTAGRAM ADRESİMİZ:)

Merhaba arkadaşlar yeni instegram adresimiz hayırlı olsun diyorum...
 
Şuan bloğa ekleyemedim bağlantımda sorun var ama en kısa sürede eklenecektir bilginize:)
 
Siz şimdiden instegramda ozlemcacim olarak sitemizi takibe alabilirsiniz....

OKUL KAYGISI AİLELERLE ATLATILIYOR...

Heyecan ve kaygının bir arada yaşandığı bu süreçte, aileler çocuklarına nasıl destek olmalı? Çocuklar en başından işi nasıl sıkı tutmalı? Kaygı yaşayan çocuk olduğu gibi okulla barışık mutlu çocuk olması da mümkün mü?

Okullar açılıyor. Çocuklar, uzun bir tatilin ardından yeni eğitim dönemine başlarken bazı zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Çocukların alışma sürecinde yaşadıkları zorlukların beraberinde getirdiği kaygıları aşmak için ailelere de büyük görevler düşüyor.

Peki, çocukların okula başlarken yaşadıkları en büyük problemler neler oluyor? Bu durumda çocuklar ve ebeveynler ne yapmalı? Okul başarısında ailenin rolü ne olmalı ve en başından işi sıkı tutmak mümkün mü? Okulla barışık mutlu çocuk olur mu?

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Cemre Soysal’a göre; çocukların okul döneminde uymak zorunda oldukları birçok kural, yaz tatili dönemi boyunca değişikliğe uğramış ya da unutulmuş oluyor. Tüm bu değişikliklerin yanı sıra birçok çocuk yeni döneme kaygıyla başlıyor. Yaşanan kaygı ise okula tekrar başlama konusunda isteksizlik yaratıyor.

Ailelerin, çocuklarının okula mutlu başlaması ve okul hayatı boyunca başarılı olmaları konusunda önemli rolü var. Çocukların istek ve motivasyonunu arttırmak için okul açılmadan önce birlikte yapılacak ufak okul alışverişleri, yeni defterler, kalemler onları heyecanlandırabilir ve okula başlama isteklerini arttırabilir. Çocuklara; okulun yeni bilgiler edinirken değişik oyunlar oynayabileceği ve yeni arkadaşlar edinebileceği bir yer olduğunun hatırlatılması gerekiyor. Ailelerin; çocukları için akademik ihtiyaçlarına uygun koşullar hazırlaması, küçük yaştan itibaren ders çalışma alışkanlığı kazandırması ve sorumluluk bilincini geliştirmesi; onların başarı oranını arttırıyor. Ayrıca, her çocuğun başarı çıtasının birbirinden farklı olması nedeniyle ailelerin başarıyı doğru tanımlamaları ve çocuklarından gerçekçi beklentilerde bulunmaları gerekiyor. Gerçekçi hedefler koyulduğunda çocukların bu hedeflere ulaşması ve başarma duygusunu tatması çok daha kolaylaşıyor.

Okul hayatında başarılı olmak için çocukların düzenli çalışma alışkanlığına sahip olması gerekiyor. Okul dönemine işi sıkı tutarak başlamak verimin düşmesini önleyerek kaygıyı azaltıyor. Düzenli yapılan tekrarlar sayesinde hem daha iyi bir öğrenme sağlanıyor hem de sınav döneminde yaşanacak olası paniklerin önüne geçilmiş olunuyor.

“Olumsuz eleştiri, akademik yetersizlik hissine neden oluyor”


Herhangi bir kurum ya da olguyla barışıklığımızın algımızla doğrudan ilişkili olduğunu belirten Soysal, “Çocuğun okul ya da eğitimle barışık olması, algısının nasıl temellendiğine bağlıdır. Okul hayatının başından itibaren yapabildiği kadarıyla kabul gören çocukların okul ya da eğitim ile ilişkileri, diğer çocuklara göre daha olumludur. Diğer çocuklarla kıyaslanmayan, yalnızca kendi yeterliliği üzerinde durulan çocukların akademik hayattaki özgüvenleri daha gelişmiştir. Oysa, her sınav sonrası “Mert kaç aldı? Deniz, senden yüksek not almış.” gibi soru ve yorumlara maruz kalan ya da “Neden daha yüksek not almadın?” benzeri olumsuz eleştiri alan çocuklarda akademik yetersizlik hissi gelişir. Bu noktada, eğitim kurumlarının ve eğitimcilerin de rolü önemlidir. Bireysel farklılıkların kabul gördüğü okullarda çocukların potansiyellerini çok daha rahat ortaya çıkartabildiklerini görüyoruz” dedi.
 
Kaynak: Cosmoturk

VİZYONDAKİ FİLMLER

Zeki Demirkubuz'un yazıp yönettiği ve başrollerini Şebnem Hassanisoughi, Öykü Karayel, Çağlar Çorumlu, Cemre Ebuzziya, Ercan Kesal ile Nurhayat Demirkubuz'un paylaştığı "Bulantı" izleyiciyle buluşacak. Dram türündeki filmin konusu şöyle: Sevgilisiyle birlikte olduğu gece, karısı ve küçük kızını trafik kazasında kaybeden Ahmet, 'akıl-fikir işleri' yapan mühim bir şahsiyettir. Kimseyi umursamayan biri olarak bu trajik olaydan pek etkilenmeden yaşamına devam eden adam bir süre sonra, görünürde bir sebep olmaksızın kendinde ve yaşamında değişimler sezmeye başlar. Küçük terslikler, tuhaf aksiliklerle karşılaşan Ahmet, kendisinden beklenmeyecek zafiyetler göstermeye başlar.

KAFES

Mahmut Kaptan'ın yönettiği filmde İsmail Hacıoğlu, Nilay Duru, Şefik Onatoğlu, Fırat Şahin, Barış Küçükgüler, Melda Arat, Erdal Cindoruk, Murat Ercanlı, Fatih Doğan, Murat Çağlar, Cem Sultan Karabulut, Mine Doğan ve Tolga Yüce gibi isimler rol aldı. Çekimleri Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde ve Ulucanlar Cezaevi'nde yapılan film, 12 Eylül olaylarında haksız yere cezaevlerine atılan ve işkenceye maruz kalan gençlerin hikayelerini anlatıyor.

VESVESE: CİN TUZAĞI

Okan Aydın, Duygu Yenilmez, Mustafa Ağdere, Defne Vardarlı, Layla Onlen, Yelda Vardarlı, Hanifi Özcan ile Batuhan Eryörük'ün oynadığı filmin yönetmenliğini Sümeya Kökten yaptı. Belçika'da yaşayan ve dördüncü uzun metrajlı filmine imza atan yönetmen son yapımında, ilişkileri yolunda giden bir çifte, başka biri tarafından yapılan büyü sonrasında meydana gelen olayları beyazperdeye taşıyor. Türk korku filmi çeken ilk kadın yönetmen unvanına sahip Kökten, filmde domuz büyüsünden, öznel inanç sistemine, hurafelerin hocalar ve doktorlar tarafından farklı algılanışına kadar birçok olguyu sorgulamaya çalışıyor. Belçika’da çekilen film "cin" olgusu ve onun büyü yoluyla insanlara musallat olması halini anlatıyor.

MARSLI

2014'ün çok satanlar listesinde yer alan ve yılın en sevilen bilim-kurgu kitaplarından olan Andy Weir imzalı "Marslı", Ridley Scott'un yönetiminde aynı adla sinemaya uyarlandı. Bilim-kurgu türündeki film, Mars'daki bir görev sırasında çıkan fırtınayla, ekipten ayrı kalan ve geride kalanlar tarafından da bulunamayınca öldüğü kabul edilen bir astronotu anlatıyor. Astronotun hayatta kalma mücadelesini aktaran filmin başrollerinde Kate Mara, Jessica Chastain, Jeff Daniels ve Michael Pena gibi başarılı isimler yer alıyor.

EFSANE


Brian Helgeland'ın yönettiği filmde, Tom Hardy, Emily Browning, David Thewlis, Christopher Eccleston, Taron Egerton, Paul Bettany, Colin Morgan, Paul Anderson, Aneurin Barnard, Chazz Palminteri, Tara Fitzgerald, Stephen Lord ile Sam Hoare gibi kalabalık bir oyuncu kadrosu rol aldı. 1950 ve 60'lı yıllarda İngiltere'de terör estiren gangster ikizler Ronald ve Reginald Kray kardeşlerin gerçek hikayesinin anlatıldığı film, kardeşlerin bir şehri hakimiyeti altına alışının ardında yatan sırları ve acımasız yeraltı suç dünyasının kapılarını izleyicilere aralıyor. Gerçek yaşam öyküsünden esinlenen filmde, terör estiren gangster ikizlerin ikisini de Tom Hardy canlandırıyor.

ŞAH MAT

Amerikalı satranç duayeni Bobby Fisher'ın Rus rakibi Boris Spassky ile 1972 yılında karşılaştığı "Yüzyılın Maçı"nı konu alan filmin senaryosunu Steven Knight yazarken, yönetmen koltuğunda ise Edward Zwick oturuyor. Tobey Maguire, Liev Schreiber, Peter Sarsgaard ve Lily Rabe'in oynadığı film, Amerikalı Bobby Fisher ile Rus Boris Spassky karakterinin neredeyse ölüm kalım hikayesine dönüşen zorlu maçını beyazperdeye taşıyor.

TUHAF BİR SİHİR

Gary Rydstrom'un yönettiği müzikal animasyon türündeki filmde, Shakespeare'in "Bir Yaz Gecesi Rüyası" eserinden temalar yer alıyor. Yapımcılığını Lucas Film'in üstlendiği animasyonda, goblinler, periler ve birbirinden fantastik yaratıkların sihirli bir iksir uğruna verdikleri mücadele konu ediliyor. Filmin seslendirmelerini, Alan Cumming, Evan Rachel Wood, Elijah Kelley ile Meredith Anne Bull yaptı.